Innowacja z plastyki
Innowacja metodyczno – programowa pt.: „Spotkania ze sztuką”
rok szkolny 2020/2021
W roku szkolnym 2020/2021 w Publicznej Szkole podstawowej w Jemielnicy wprowadzono szereg dodatkowych działań w celu urozmaicenia standardowego nauczania – jednym z nich była innowacja metodyczno – programowa w zakresie nauczania plastyki pt.: „Spotkania ze sztuką”, którą prowadziła nauczycielka plastyki – pani Aldona Ochocka. Na początku roku szkolnego dwie klasy miały okazję podziwiać perłę jemielnickiej architektury - kompleks pocysterski podczas lekcji w kościele parafialnym z lokalnym przewodnikiem i nauczycielem w naszej szkole – panem Piotrem Michalikiem. W trakcie nauczania zdalnego - w ramach innowacji chętni uczniowie gromadzili informacje i ciekawostki o artystach aby następnie zaprezentować je w postaci wykonanych przez siebie plakatów. Dokonali także interpretacji dzieł sztuki, jedni poprzez przedstawienie własnej wersji znanego dzieła sztuki, inni poprzez zaprezentowanie tak zwanych „żywych obrazów” za pośrednictwem zdjęć, a jeszcze inni dokonywali własnych zmian w znanych obrazach za pośrednictwem dostępnych środków technicznych. W tym roku szkolnym uczniowie wykonywali także rzeźby z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów – instalacje – inspirując się obrazami znanych mistrzów lub ich twórczością. W ramach podjętych działań uczniowie uczestniczyli w wirtualnych wycieczkach po największych muzeach świata: Muzeum d’Orsay w Paryżu, Muzeum Brytyjskim w Londynie, Pałacu w Wersalu. Uczniowie wykonali również komiksy związane z dniem z życia ucznia i nie tylko.
Podjęte działania obejmowały także organizację Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: „Najpiękniejsze miejsca mojej okolicy”. Świat przyrody okolic Gminy Jemielnica posiada wiele miejsc, uroczych zakątków, które przyciągają swym pięknem i bogactwem natury. W sposób niezwykły w to piękno wpisane są również unikatowe zabytki. Wspaniała okolica Gminy Jemielnica stała się inspiracją do powstania wielu prac plastycznych ją promujących. Prace można było podziwiać na wystawie pokonkursowej na korytarzu szkolnym.
Wyniki konkursu:
I Kategoria: klasy I – III:
I miejsce: Lena Puzik klasa 1a (PSP Jemielnica)
II miejsce: Naomi Cichoń klasa 3a (PSP Jemielnica)
III miejsce: Szymon Staś klasa 1a (PSP Jemielnica)
WYRÓŻNIENIE: Emilia Zyzik klasa 1 (PSP Piotrówka)
II Kategoria: klasy IV – VI:
I miejsce: Aurelia Michalczyszyn klasa 5a (PSP Jemielnica)
II miejsce: Michał Widliński klasa 4 (PSP Piotrówka)
III miejsce: Oliwia Knappik klasa 6 (PSP Piotrówka)
WYRÓŻNIENIE: Dawid Lechowicz klasa 6a (PSP Jemielnica)
Kinga Szopa klasa 4c (PSP Jemielnica)
III Kategoria: klasy VII – VIII:
I miejsce: Agata Żurawska klasa 7b (PSP Jemielnica)
II miejsce: Martyna Wiesiołek klasa 7 (PSP Piotrówka)
III miejsce: Larissa Kołodziej klasa 7c (PSP Jemielnica)
Wiktoria Sulig klasa 7a (PSP Jemielnica)
WYRÓŻNIENIE: Alina Kostorz klasa 7c (PSP Jemielnica)
Justyna Knopek klasa 7a (PSP Jemielnica)
W dniu 26. 05. 2021r. odbył się plener malarski, w którym uczestniczyły uczennice klas VI b i VII a, uwieczniając na płótnach wspaniałe malownicze tereny – okolice stawu przy kompleksie pocysterskim w Jemielnicy.
W dniu 27.05. 2021r. na terenie szkoły miały miejsce warsztaty malarskie, w których brały udział uczestniczki pleneru malarskiego. Podczas trwania warsztatów dziewczęta zdobyły dodatkową wiedzę z zakresu techniki malowania farbami akrylowymi.
W ramach zaplanowanych działań - podczas lekcji plastyki uczniowie dokonali wyboru najlepszego obrazu spośród najbardziej znanych światowych arcydzieł malarstwa. W klasach IV – VIII zebrano 197 głosów, jak się okazało podczas ich zliczania wybór nie był łatwy, wiele obrazów zyskało podobną liczbę głosów.
Wyniki rankingu „Mój ulubiony obraz”:
I miejsce – „Ofelia” John Everett Millais
II miejsce – „Mona Lisa” Leonardo da Vinci
III miejsce – „Gwiaździsta noc” Vincent Van Gogh
W czerwcu jedna z klas podczas wycieczki - miała okazję podziwiać zabytki gotyckie i renesansowe Jemielnicy i okolic, oraz poznać niezwykle interesujące szczegóły dotyczące miejscowości. Wycieczkę poprowadził lokalny przewodnik i nauczyciel w naszej szkole – Pan Piotr Michalik.
Przy konstruowaniu zagadnień będących przedmiotem działań innowacyjnych brano pod uwagę różnorodne metody i sposoby pracy tak, aby sprzyjały rozwijaniu potrzeby tworzenia, poszukiwań, obserwacji świata. Zadaniem wprowadzonej innowacji było też przygotowanie uczniów do odbioru dzieł sztuki i uzmysłowienie im jej wpływu na kształtowanie rozwoju osobowości. Ponadto rozwijano umiejętności twórczego myślenia, systematycznej pracy, obserwacji, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi.