- O szkole
- »
- Biblioteka
Biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej
w Jemielnicy
Biblioteka naszej szkoły jest interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną, służącą realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły oraz realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów; służy także doskonaleniu warsztatów pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o regionie.
Z biblioteki mogą korzystać: nauczyciele, uczniowie i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
W bibliotece szkolnej uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza, innych nauczycieli oraz pracują indywidualnie nad poszerzeniem i zdobywaniem wiedzy.
Nasza biblioteka jest ośrodkiem informacji oraz edukacji czytelniczej i medialnej dla jej użytkowników, uczestniczy w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły wobec uczniów: kształąco-wychowawczej, diagnostyczno-prognostycznej, opiekuńczo-wychowawczej i kultularno-rekreacyjnej.
Biblioteka wspomaga nauczycieli w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, wspiera ich dokształcanie, doskonalenie zawodowe i pracę twórczą.
W bibliotece szkolnej uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza, innych nauczycieli oraz pracują indywidualnie nad poszerzaniem i zdobywaniem wiedzy.
Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają: gromadzenie i opracowywanie zbiorów, wypożyczanie materiałów bibliotecznych do domu (lektury szkolne, literaturę piękną, książki popularnonaukowe), korzystanie ze zbiorów w czytelni (księgozbiór podręczny, czasopisma, płyty CD), prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz edukacji czytelniczej, informacyjnej, medialnej w grupach.
Wydzielona część zbiorów jest często przekazywana do pracowni przedmiotowych pod opiekę danego nauczyciela.
Biblioteka jest czynna w trakcie trwania zajęć dydaktycznych, zgodnie z organizacją roku szkolnego, a godziny pracy biblioteki szkolnej umożliwiają dostęp do jej zbiorów przed lekcjami, podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
Zasady korzystania ze zbiorów biblioteki, a także prawa i obowiązki użytkowników określają Regulaminy biblioteki szkolnej.
W naszej bibliotece są realizowane następujące zadania: udział w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie materiałów bibliotecznych,
obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, przysposabianie uczniów do samokształcenia, działanie na rzecz przygotowania uczniów do korzystania z różnych mediów, źródeł informacji, bibliotek, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i informacyjnych uczniów, kształtowanie ich kultury czytelniczej, zaspakajanie potrzeb kulturalno-rekreacyjnych uczniów, wspieranie działalności opiekuńczo-wychowawczej szkoły w zakresie pomocy uczniom wymagających opieki dydaktycznej i wychowawczej (zdolnym, trudnym), współuczestnictwo w realizacji edukacji czytelniczej i medialnej.
Biblioteka PSP w Jemielnicy gromadzi materiały biblioteczne, które służą wypełnianiu zadań biblioteki. Są to: wydawnictwa informacyjne, programy i podręczniki szkolne, lektury obowiązkowe i uzupełniające, książki pomocnicze w procesie nauczania, wybrane pozycje z literatury pięknej, literaturę popularnonaukową i naukową, wydawnictwa potrzebne w realizacji poszczególnych przedmiotów nauczania, ogólnopedagogiczne i metodyczne czasopisma dla nauczycieli, czasopisma dla uczniów, materiały związane z regionem, wydawnictwa z zakresu psychologii, pedagogiki, filozofii i dydaktyki z różnych przedmiotów nauczania, materiały wizualne, audiowizualne, elektroniczne, edukacyjne, programy komputerowe.
Podstawowym źródłem finansowania biblioteki szkolnej jest budżet szkoły. Działalność biblioteki jest wspierana przez Radę Rodziców i innych ofiarodawców.
W roku szkolnym 2019/20 nastąpiła reorganizacja pracy naszej szkoły i biblioteki szkolnej. W związku z przejęciem przez szkołę budynku po zlikwidowanym gimnazjum, biblioteka zyskała pomieszczenie nr 2.
Wieloletnim opiekunem biblioteki jest nauczyciel bibliotekarz mgr Beata Wieczorek, a w obecnym roku szkolnym do tej obsady dołączyła mgr Jolanta Knapik, która jako nauczyciel bibliotekarz wspomaga pracę biblioteki w pozyskanym budynku nr 2.
W lokalu, po przejętej bibliotece gimnazjalnej, została zorganizowana i urządzona biblioteka dla nauczycieli, uczniów klas IV-VIII oraz ich rodziców. W jej skład wchodzą: wypożyczalnia, czytelnia oraz miejsce z dwoma multimedialnymi stanowiskami komputerowymi z dostępem do sieci internet.
Do pomieszczenia nr 2 biblioteki zostały przeniesione zbiory przeznaczone dla tej grupy użytkowników: część księgozbioru podręcznego, lektury obowiązkowe i uzupełniające, literatura popularnonaukowa, przygodowa, obyczajowa, fantastycznonaukowa, a także część księgozbioru przeznaczona dla nauczycieli, całość uzupełniają, przejęte zbiory zlikwidowanej biblioteki gimnazjalnej.
W budynku nr 1 użytkownikami biblioteki pozostali nauczyciele, uczniowie klas I-III, a także uczniowie klas IV-VIII oraz rodzice uczniów. Użytkownicy korzystają z pozostałych tu zbiorów, czytelni i Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.
Uczniowie w obu budynkach korzystają ze swobodnego dostępu do regałów, który umożliwia im przeglądanie i dokonywanie wyboru książek; są przygotowani i wdrażani do samodzielnego poruszania się w świecie książek i czasopism oraz właściwego i umiejętnego korzystania z księgozbioru podręcznego oraz multimediów.
Nasza biblioteka posiada bogaty księgozbiór (ponad 14000 woluminów), na który składają się lektury (dostosowane do nowej postawy programowej), wydawnictwa informacyjne, książki popularnonaukowe, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, a także książki fachowe przeznaczone dla nauczycieli oraz zbiory dla użytkowników dorosłych(rodzice, absolwenci szkoły czy pracownicy obsługi). Zbiory multimedialne stanowią około 200 pozycji. Biblioteka prenumeruje czasopisma dziecięce, młodzieżowe, popularnonaukowe oraz przeznaczone dla nauczycieli.
Jedną z form promowania czytelnictwa w naszej szkole jest organizowanie spotkań autorskich w ramach realizacji projektu „Autorskie spotkania z…”
Projekt ten jest okazją do rozbudzania zainteresowania literaturą polską i promocją książki w konfrontacji z kulturą masową. Nie można funkcjonować w dzisiejszym świecie bez umiejętności czytania. Książki poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię. Jednak sama technika czytania nie wystarczy. Trzeba umieć sięgnąć w głąb tekstu tak, by dostrzec nie tylko znaczenie dosłowne, ale również umieć odkryć sens przenośny. Tylko umiejętność interpretacji tekstu ułatwi młodemu człowiekowi poznanie świata i kształtowanie światopoglądu. Dlatego tak ważne jest zachęcenie ucznia do obcowania z literaturą.
Gościliśmy w naszej szkole wielu wybitnych pisarzy: Wandę Chotomską, Dorotę Terakowską, Annę Onichimowską, Martę Fox, Beatę Ostrowicką, Grzegorza Kasdepke, Kazimierza Szymeczko, Krzysztofa Petka, Tomasza Trojanowskiego, Izabellę Klebańską, Marcina Pałasza, Joannę Olech, Ewę Chotomską, Wiesława Drabika, Marka Sołtysika, ale też autora młodego pokolenia Tomasza Sobanię.
Zorganizowane spotkania autorskie zachęcają uczniów do większej aktywności, wpływają na rozwój zainteresowań i potrzeb czytelniczych, kulturalnych, a bezpośredni kontakt z pisarzem jest szczególnym przeżyciem, wyjątkowym doświadczeniem, które na długo pozostaje w pamięci uczniów i powoduje wzmożone zapotrzebowanie na książki nie tylko zaproszonych autorów, ale i innych, o których była mowa podczas spotkań.
Nasza biblioteka oferuje:
* Pełny zestaw lektur szkolnych
* Bogaty wybór literatury:
-
-
przygodowej
-
podróżniczej
-
obyczajowej
-
historycznej
-
fantastycznej
-
a także:
-
-
baśnie
-
bajki
-
legendy
-
wiersze
-
komiksy
-
* Szeroką ofertę poezji
* Literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin
wiedzy:
-
-
tradycyjne książki
-
słowniki
-
encyklopedie
-
leksykony
-
atlasy
-
mapy
-
albumy
-
czasopisma
-
* Zbiory multimedialne:
- płyty CD (ekranizacje lektur)
-
-
płyty CD (encyklopedie ogólne, encyklopedie popularnonaukowe, słowniki, roczniki czasopism)
-
* Fachową literaturę pedagogiczną
* Duży wybór czasopism dla dzieci i nauczycieli
* Materiały tematyczne:
-
-
imprezy okolicznościowe
-
scenariusze na różne okazje
-
konkursy czytelnicze
-
zwyczaje i obyczaje
-
środowisko
-
* Kartoteki tematyczne:
-
-
pisarze i poeci
-
sport
-
historia
-
zdrowie
-
turystyka
-
aktorzy
-
region
-
Tutaj znajdziesz:
-
różnorodne źródła wiedzy
-
ciekawe książki
-
pomoc w odnalezieniu potrzebnych materiałów
-
porady w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych
-
miłą atmosferę potrzebną do pracy naukowej
Tutaj możesz:
-
wypożyczyć książki do domu
-
poczytać książki i czasopisma na miejscu w czytelni
-
skorzystać z encyklopedii, słowników i innych informatorów na miejscu w czytelni
-
uczestniczyć w zajęciach koła bibliotecznego
-
uczestniczyć w imprezach i konkursach
-
skorzystać z komputera, internetu
-
skorzystać ze zbiorów multimedialnych
Organizujemy:
-
-
spotkania autorskie
-
wystawy okolicznościowe
-
gazetki tematyczne
-
konkursy czytelnicze
-
konkursy rysunkowe
-
konkursy sportowe
-
wystawy prac uczniów
-
wystawy książek
-
wycieczki do innych bibliotek
-
Głównymi źródłami informacji w bibliotece są:
-
-
katalog alfabetyczny
-
katalog rzeczowy
-
katalog księgozbioru podręcznego
-
katalog czasopism
-
kartoteki tematyczne
-
Biblioteka prowadzi szeroką działalność pedagogiczną, wychowawczą i kulturalną.
Zbiory biblioteki są systematycznie powiększane; na bieżąco można skorzystać z dużego wyboru nowości wydawniczych, dzięki zakupom bezpośrednio w wydawnictwach i hurtowniach książek.